Čištění análních žlázek

Každý pes je individualita a z toho i vyplývá, že každý pes potřebuje jinou péči. Někteří jedinci jsou náchylní na ucpání análních žlázek. Ale co to vlastně ty anální žlázky jsou?

Je to párový orgán, který je umístěný pod ocasem u řitního otvoru psa. Sekret, který se v análních žlázkách tvoří, slouží k značení teritoria. V ideálním případě odchází společně se stolicí, někteří psi však mohou mít v této oblasti své specifické problémy.

Pes "sáňkuje"

Pokud se psovi sekret nadměrně tvoří a nestíhá přitom přirozeně odcházet, žlázky jsou na pohmat tvrdé a pro psa je tato situace velmi nepříjemná. Je podrážděný a snaží se bolesti nějak zbavit. Může si například okusovat místa u řitního otvoru, ale úplně nejtypičtější projev je, když pes "sáňkuje". V tu chvíli tahá zadek po zemi a pohybuje se vpřed pomocí předních nohou. Snaží se tím přebytečný sekret z análních žlázek vymáčknout.

Vymačkání žlázek u pejska

A jak se dá psovi ulevit? Lze provést mechanické odstranění. Služba vymačkání žláz u psa je nabízena i v našem salónu. Sekret se specifickým pohybem rukou vymáčkne a psovi se následně poměrně rychle uleví. Projevy ucpání análních žlázek není radno podceňovat, protože v těch horších případech může dojít až k nepříjemnému zánětu. Pokud žlázka praskne, dochází k sepsi celého těla.

Čištění análních žlázek je procedura, kterou nabízíme v našem salónu.