Poradna čištění zubů

Stejně jako u lidí je i u psů pravidelná péče o chrup důležitá pro jejich zdraví a kvalitu života. 

Nejúčinnější metodou je kombinace mechanické a preventivní ochranné péče, kterou je třeba dělat v pravidelných intervalech doma.

Mechanická péče o zuby a dásně

Princip péče je manuální (mechanická) stimulace dásní a čištění zubů, např. měkkými (soft) kartáčky, gumovými kartáčky tzv. náprstky (doporučuji měkké silikonové), gázou navlečenou přes prsty. Pohyby při čištění jsou stejné jako u lidí, krouživé. Stimulovat je potřeba i dásně, protože se tak prokrvují, zbavují bakterií a tím se zuby v dásních upevňují. Nejdříve se na zubech objevuje zubní plak, který se dá snadno touto péčí odstraňovat. Od plaku si psi částečně pomohou OKUSEM - okousávání hraček, speciálních enzymatických pamlsků. Velmi účinný je okus syrových kostí nebo klacků a kusů dřev na vycházkách a hrách na zahradě.

Preventivní ochranná péče o zuby

Tato péče zahrnuje řadu produktů, které se používají při čištění zubů a dásní. Jsou to různé zubní pasty, oleje, gely. Po čištění můžete zuby a dásně natírat enzymatickými gely, které pomáhají likvidovat bakterie po zbytcích potravy. Existují různé vychytávky pro preventivní péči, např. produkty s mořskou řasou (výživový doplněk), roztoky na pití, oleje na potírání zubů a dásní.

Je třeba vyzkoušet co nejvíc metod a vybrat si, které jsou pro vás praktické a snadno proveditelné. Můžete kombinovat různé způsoby péče, není v tom žádný problém. 

V situaci, kdy je na zubech ZUBNÍ KÁMEN = mineralizovaný zubní plak, je třeba nechat vyšetřit veterinárním lékařem a poradit se, jaký zvolit další postup, např. výše zmíněná péče nebo již veterinární ošetření profesionálním vybavením u veterináře.