Péče o krátkosrstá plemena


Také krátkosrstá plemena potřebují pravidelnou péči o kůži a srst. Protože u nich bývá péče o kůži a srst podceňovaná, trpí více na kožní onemocnění, např. folikulitida. Nejvíce je postižena kůže, která NENÍ pokryta chlupy. Řada produktů ISB pro krátkou srst zajišťuje hydrataci kůže a obnovuje přirozený kožní mikrofilm. Účinky produktů vychází z toho, že krátkosrstí psi mají srst složenou převážně z pesíků a velmi mála podsady a jejich jedinou ochranou je proti chladu a mechanickému poškození kůže MAZ (o 30 % více než u ostatních psů), který kůže produkuje, ten usychá a pak tvoří lupy. Mastná srst více přitahuje prach a špínu. Složky šamponů a balzámů pomáhají odstraňovat lupy a předcházet jejich tvorbě.

Péče o středněsrstá plemena


Středněsrstý pes má hodně podsady a chlupy delší v místech, kde je při práci větší riziko poranění. Některá plemena produkují více mazu, mají hustší srst a mají sklon k poruchám mazotoku, tzv. seborea. Holení strojkem a mytí v dezinfekčních a odmašťovacích šamponech stav ještě zhoršuje. Hustá a různě dlouhá srst těchto plemen má svůj význam, a proto je třeba ji upravovat a ošetřovat nejen      z estetického hlediska, ale hlavně kvůli zdraví kůže a orgánů, které kryje. Řada produktů  ISB pro střední srst zajišťuje hydrataci kůže, obnovuje kožní mikrofilm a napomáhá zajišťovat lesk a elasticitu srsti. V kombinaci s vhodnou technikou práce srst zbavíme mrtvých chlupů s nadbytečnou podsadou. Pokud je srst klouzavá po ošetření spec. kondicionéry, chytá na sebe méně nečistot, necuchá se a neláme se. Pokud se týká úpravy srsti - doporučuje se z praktických důvodů, např. stříhání efilačními nůžkami. Střední srst se NESMÍ nikdy holit - narušuje se tím přirozená struktura chlupu, srst ztrácí na kvalitě i barvě, změní strukturu, chaoticky roste jemná srst bez pigmentu, a zarostlý holený pes vypadá jako huňatá koule s neuspořádanou srstí.


Péče o dlouhosrstá plemena


Všeobecná "stará teorie", že se pes nemá moc šamponovat, je z poloviny "správná", neboť odmaštění kůže pomocí obyčejných šamponů nadměrně vysušuje kůži, tvoří se lupy a srst je matná. Čím více se šamponuje, tím více se pak špiní a smrdí. Když se však používají delikátní přípravky, které respektují fyziologické funkce kůže, produkty typu: čistící, regenerační, masky, minerální šampony a výživné balzámy na bázi kolagenu a spec. olejů, dojde k ošetření kůže, netvoří se lupy a srst je přirozeně lesklá a zdravá. Tyto přípravky neslouží jen k umytí pro efekt, ale při jejich pravidelném používání lze dosáhnout zkvalitnění, zhoustnutí srsti, omezení línání, předejít cuchání a lámavosti srsti. Srst je po takové péči pevná a lesklá a po znečištění, např. blátem, bahýnko z chlupu snadněji opadá a nepoškodí ho. Srst se také snadněji ošetřuje a češe. 


Péče o drsnosrstá plemena

Úprava srsti trimováním


Drsnosrstý jezevčík, teriéři, český fousek, knírači a další mají z funkčního hlediska drsnou srst. Správně udržovaná drsná srst klouže. Drsnosrstí psi mají chlupové folikuly umístěné hluboko v kůži a mladé chlupy rostou ze stejného chlupového folikulu jako staré. Proto trimování slouží k vytahování starých chlupů k uvolnění místa pro chlupy mladé. Důležité je trimování provádět po 3 - 4 týdenních intervalech, což odpovídá cyklu růstu chlupů. Trimováním se čistí chlupový folikul a zkvalitňuje se srst. Pokud se po trimování použijí speciální přípravky k výplachu chlupových folikulů a k regeneraci kůže, má pak pes kůži dobře ošetřenou a předejde se jejímu podráždění. Pokud se pes trimuje 1 - 2 krát do roka, nikdy se nedosáhne odpovídající kvality srsti (rostou jen tvrdé pesíky, ale není pod nimi podsada) a téměř vždy dojde k podráždění kůže. Důležité je vědět, že holení holícími strojky u všech typů srsti a hlavně u drsné vede k tomu, že srst změní texturu, chaoticky roste jemná srst bez pigmentu a má chemlonovitou neuspořádanou strukturu.

Pravidelné trimování, následná čistící a koupel s regenerační péčí, dokonalé vysušení a vhodná úprava srsti trimováním v korelaci s efilačními nůžkami, je zdravá péče pro přirozeně krásnou srst.


Péče o problematickou kůži a srst

Dermatokosmetické léčebné kúry


Odborným garantem dermatokosmetologických léčebných procedur v našem pracovišti je MVDr. Rostislava Fábiková (23 let zkušeností v oboru, člen ESVD, AAVD).

Pečujeme o problémovou kůži a srst psů, provádíme medikované koupele, regenerační kúry, kúry proti zápachu, kúry proti tvorbě lupů a proti tvorbě mazu. Řešíme problémy s nadměrným línáním, s nekvalitní srstí, zabýváme se stimulací růstu a kvality srsti.

Produkty Iv San Bernard respektují jednotlivé typy kůže a srsti a v kombinaci se správou technikou práce jsme schopni řešit velmi zplstnatělou a zacuchanou srst, aniž bychom srst psa invazivně holili strojkem, a způsobili tím tak další dermatologické problémy.                   Zdravá péče &                   Health Grooming